Wszechstronny pianista i kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 płyt. Skomponował muzykę do dziewięciu filmów, w tym do obrazu „Nightwatching” Petera Greenawaya. Od początku lat 90. dowodzone przez niego Włodek Pawlik Trio odnosi sukcesy w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Współpracuje także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet.

Lider formacji Włodek Pawlik Trio. Suita „Wolność” -nawiązuje do jego poprzednich albumów, m.in. płytyNight In Calisia„, która zdobyła w ub.r. nagrodę Grammy w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego„.

Polski pianista napisał muzykę i jest autorem tekstu suity Wolność. Czteroczęściowy utwór stanowi „połączenie muzyki symfonicznej, jazzowej i chóralnej”. Jest to fuzja rytmów, muzyka w swoim przesłaniu pełna radości, współczesna, nawiązująca do pasji Pawlika związanych z jazzem, muzyką soul, funk i gospel. W ten sposób wyraża on swoją radość z tego, że żyjemy w wolnym kraju, gdzie możemy się cieszyć swoją wolnością.

Włodek Pawlik urodził się w Kielcach. Jest absolwentem klasy fortepianu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz klasy fortepianu HochSchule für Musik und Darstellende Kunst w Hamburgu. Za swój udział w krajowych i zagranicznych konkursach otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Grał na wszystkich kontynentach.